اطلاعات عمومی دندان

رفع حساسیت دندان به سرما و گرما

رفع حساسیت دندان به سرما و گرما

داشتن قرار ملاقات و معاینه ی منظم با دندانپزشکان به اندازه ی قرار ملاقات با سایر پزشکان مهم است به خصوص اگر بعد از خوردن غذا یا نوشیدنی سرد و گرم در دندان ها درد احساس شود.حساسیت دندان ها امری است می تواند آزار دهنده باشد و ما می خواهیم بدانیم برای رفع حساسیت دندان به سرما و گرما چه می توان کرد.

در اقدام برای درمان یافتن منبع حساسیت برای شروع درمان اهمیت دارد و برای تسکین درد برخی کار ها را می توان انجام داد که در ادامه شرح خواهیم داد

پنج روش خانگی برای رفع حساسیت دندان به سرما و گرما

رفع حساسیت دندان به سرما و گرما

استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت

این نوع از خمیر دندان ها حاوی موادی هستند که از انتهای عصب دندان در برابر مواد تحریک کننده محافظت می کنند.اصلی ترین ماده خمیر دندان ضد حساسیت نیترات پتاسیم است که سیگنال درد ارسالی از عصب دندان به مغز را مسدود می کند.

بعد از چند بار استفاده از خمیر دندان حساسیت دندان کمتر می شود و در عین حال دندانپزشکان توصیه می کنند از مسواک نرم و دهانشویه های با اسید کم یا حاوی فلوراید استفاده شود.

دهان را با آب نمک بشویید

نمک یک ضد عفونی کننده قوی است که می تواند به کاهش التهاب هم یاری برساند.برای کمتر کردن درد دندان های حساس بهتر است روزی دوبار دهان را با آب نمک بشویید.

به یک لیوان آب مقدار نصف یا سه چهارم قاشق چایخوری نمک اضافه کنید و خوب بهم بزنید و محلول را سی ثانیه در دهان بچرخانید  سپس آن را بیرون بریزید.

رفع حساسیت دندان به سرما و گرما

استفاده از پروکسید هیدروژن

پروکسید هیدروژن یک نوع ضد عفونی کننده ملایم است که برای جلوگیری از ایجاد عفونت در بریدگی ها ، سوختگی و سایر زخم ها کاربرد دارد.از این ماده به عنوان دهانشویه در جهت بهبودی لثه و پیشگیری از التهاب هم استفاده می شود.

در جهت استفاده از پروکسید هیدروژن برای شستشوی دهان ابتدا مقدار لازم پراکسید هیدروژن سه درصد را با مقدار برابر آب گرم اضافه کنید.

محلول را سی ثانیه در دهان نگه داشته و بچرخانید و سپس بیرون بریزید.بعد هم دهان را با آب بشویید تا باقی مانده مواد از بین برود.

آب گرم و عسل

عسل یک ماده ی ضد باکتری است که برای بهبودی زخم کاربرد دارد و به سرعت بهبودی، تسکین درد، رفع تورم و التهاب کمک می کند.

برای کاهش درد در دندان های حساس با استفاده از عسل و آب گرم دهان خود را شستشو دهید.این کار اثرات خوبی دارد.

استفاده از زرد چوبه

در کنار مصارف آشپزی زرد چوبه این ادویه خاصیت ضد التهابی هم دارد.زرد چوبه حاوی ترکیبی با نام کورکومین است هم باعث اثرات ضد التهاب می شود.در کنار این زرد چوبه در کمک به هضم غذا و ترمیم زخم هم مفید است.

برای رفع درد دندان های حساس می توان زرد چوبه پودر شده را روی دندان ها مالید.یک روش دیگر تهیه ی نوعی خمیر است که روزی دوبار روی دندان ها و لثه ها مالیده شود تا درد تسکین یابد.

برای تهیه ی این خمیر یک قاشق چایخوری زرد چوبه را با یک قاشق چای خوری نمک و نصف قاشق چای خوری روغن خردل مخلوط نمایید.

 

نکته:در مراجعات به دندانپزشک فراموش نکنید که حتما در مورد روش های خانگی سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *