دسته‌بندی نشده

پوسیدگی دندان از داخل چیست؟

پوسیدگی دندان از داخل

عدم مراقبت درست از سلامت دهان و دندان ، عادت های غذایی ناسالم مثل مصرف مواد قند دار و تنقلات،وجود جرم و پلاک بر روی دندان ها باعث خواهد شد که به تدریج دندان ها پوسیده شود و در ادامه از منفذ های ریز تا حفره و سوراخ های بزرگ بر روی دندان ها ایجاد شود.

پوسیدگی دندان و ایجاد حفره از شایع ترین مشکلاتی است که در کلینیک های دندانپزشکی به آن رسیدگی می شود.یکی از انواع پوسیدگی دندان ، پوسیدگی دندان از داخل یا پوسیدگی ریشه دندان است.

ایجاد علائمی در دندان مانند حساس شدن به سرما و گرما ،احساس درد نشان دهنده ی پوسیدگی دندان از داخل و رسیدن پوسیدگی به ریشه ی دندان است .در این صورت حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود.

پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن

دلایل پوسیدگی دندان از داخل

پوسیدگی دندان فرآیندی است که به صورت مرحله به مرحله اتفاق می افتد و در اولین قدم تخریب مینای دندان است.بعد از این مرحله پوسیدگی گسترش پیدا کرده و در صورت عدم درمان، تمام دندان را درگیر می کند.

پوسیدگی دندان از داخل

عامل اصلی پوسیدن دندان که عواقب زیادی دارد ، باقی ماندن مواد غذایی در لابه لای دندان ها است .مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در پیشگیری از پوسیدگی دندان مفید هستند.

مراقبت درست از دندان ها باعث خواهد شد در هزینه های دندانپزشکی برای درمان های پیچیده و ترمیم های سخت هم صرفه جویی شود.

 

 

 

مراجعه منظم به دندان پزشک این مزیت را دارد که در معاینات معمولی پزشک، پوسیدگی ها یا حفره های ریز را تشخیص داده و از گسترش آن جلوگیری می کند.

در پوسیدگی دندان از داخل که مرحله ی پیشرفته از میزان پوسیدگی است زیرا در این حالت علاوه بر تخریب مینای دندان ، سطح پوسیدگی از عاج دندان هم گذشته و به رشته های عصبی درون دندان و ریشه رسیده است.

برخی از دلایل پوسیدگی دندان از داخل عبارتند از

پوسیدگی دندان از داخل

افزایش جرم و پلاک روی سطح دندان

جرم از ترکیب بزاق ، اسید تولیدی ، باکتری ها در دهان تولید می شود و به تدریج روی سطح دندان را می پوشاند که با زیاد شدن جرم و پلاک روی دندان، رنگ دندان هم به زرد تغییر می کند.

جرم به دلیل وجود اسید باعث تخریب مینای دندان می شود و با از بین رفتن مینا دندان ، سوراخ یا حفره ایجاد می شود.پوسیدگی از همین حفره ها بعد از تخریب عاج به ریشه دندان نفوذ می کند.

عدم مراقبت از دندان ها

توصیه ی مکرر دندانپزشکان این است که روزی دو بار به مدت دو دقیقه دندان ها مسواک بزنیم و از نخ دندان استفاده شود.

خشکی دهان

بزاق نقش تمیز کننده دهان را دارد و جرم را از بین می برد اما وقتی بزاق به اندازه ی کافی تولید نشد ، جرم های بیشتری روی سطح دندان می نشیند و پوسیدگی تشدید می شود.این مشکل را خشکی دهان می نامند.علاوه بر این خشکی دهان علت بوی بد دهان هم می تواند باشد.

برخی شرایط پزشکی

برخی از بیماری ها و شرایط پزشک باعث می شود که اسید معده به درون دهان آمده که این موضوع هم در پوسیدگی دندان ها موثر است.

استفراغ زیاد هم با رساندن اسید به دندان ها ، سبب خراب شدن دندان ها می گردد.

افراد مبتلا به پر خوری در اثر مشکلات عصبی و بیماران سرطانی تحت درمان با اشعه هم در معرض پوسیدگی دندان از داخل هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *