پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن

پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن

موضوعاتی که در ادامه میخوانید :

پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن

به صورت مختصر پوسیدگی نرم شدن مینای دندان است که ایجاد فضای اسیدی در هنگام تجزیه ی قند در دهان توسط باکتری ها دلیل اصلی آن است.اگر پوسیدگی دندان درمان نشود در ادامه می تواند باعث ایجاد حفره و سوراخ در دندان شود و با گذر زمان سوراخ بزرگتر شده و حتی این امکان وجود دارد که کل دندان از دست برود.

اگر پوسیدگی به لثه و عصب دندان برسد ، عاج هم تحت تاثیر قرار گرفته و در ریشه دندان حفره ایجاد می گردد ، این حفره باعث خواهد شد که ریشه دندان بدون محافظت در معرض دید باشد.

اگر در هنگام خوردن و نوشیدن در نزدیکی ریشه احساس درد هست و یا دندان ها حساس شده اند احتمال نوعی از پوسیدگی وجود دارد.

برای کسب اطلاعات راجع به پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن با این مقاله همراه باشید و در سایت دنتال هم می توانید دندانپزشک خوب و حرفه ای را برای مراجعه در مناطق مختلف شهر پیدا کنید

پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن

دلایل ایجاد حفره و پوسیدگی دندان چیست؟

سلامت کلی بدن و سلامت دهان و دندان رابطه ای دو طرفه داشته و هم کدام بر دیگری تاثیر گزار است.پوسیدگی از مشکلات رایج دندان است اما تاثیرات مخرب فراوانی بر سلامت دندان ها می گذارد.

عملکرد ضعیف در رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از آنها از دلایل اصلی پوسیدگی دندان است.در تشکیل حفره بر روی دندان مراحل مختلفی وجود دارد که ابتدا مواد معدنی تشکیل دهنده ی دندان از بین رفته و به تدریج دندان پوسیده و خورد می شود.

وقتی غذا های حاوی کربوهیدرات در رژیم غذایی وجود دارد و پس از خوردن در بین دندان ها گیر می کند و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هم نمی تواند اثرات آن را از بین ببرد و دندان دچار پوسیدگی می شود.

پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن
پوسیدگی دندان و چگونگی رفع آن

غذاهای شیرین ، چسبنده و نوشیدنی های قند دار از دیگر دلایل پوسیدگی در دندان هستند.هرچه شکر و قند بیشتری مصرف شود اسید بیشتری در دندان ها تولید می شود و ترکیب این مواد با پلاک روی دندان باعث تضعیف و نابودی مینای دندان می شود.

در هر بار مصرف مواد غذایی حاوی قند تا بیست دقیقه بعد از آن دندان ها در معرض آسیب هستند.برای دندانپزشک درک اینکه چه عواملی مسبب پوسیدگی است بسیار مهم است تا بتواند روش مناسبی را برای محافظت و درمان پوسیدگی اتخاذ کند و راهکار های مراقبت از سلامت دهان و دندان را به بیمار بیاموزد.

برخی از دلایل پوسیدگی دندان که باید مراقب این موارد بود :

بهداشت ضعیف در دهان و دندان ها

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن جزو اولین کار هایی است که برای جلوگیری از پوسیدگی یا حتی پیشگیری از تشدید آن باید انجام داد.دانستن نحوه ی درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ضروری است.

تشکیل پلاک یا جرم روی دندان

اگر جرم روی دندان به طور مرتب تمیز نشود در طولانی مدت روی دندان جمع می شود و در حضور مواد قندی با تولید اسید روند تخریب مینا و ایجاد حفره و سوراخ شروع می گردد.

خشکی دهان

وجود بزاق در دهان به از بین بردن پلاک و اسید تولید شده کمک می کند.برخی افراد در دهان خود بزاق کمی تولید می کنند و دهان خشک است که باعث خواهد شد پلاک و جرم با سرعت بیشتری در روی دندان ها جمع شود.

برخی مشکلات پزشکی

بعضی از درمان های مورد استفاده برای سرطان که سر و گردن را در معرض تابش اشعه قرار می دهد با تاثیر بر مقدار بزاق در دهان باعث افزایش حفره و پوسیدگی می گردد.

همانطور که ذکر شد غذاهای و نوشیدنی های قند دار هم از عوامل اصلی پوسیدگی دندان است.

مقالات پیشنهادی

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *