ارتودنسیدسته‌بندی نشده

مراقبت های لازم از ارتودنسی و سوالات رایج در مورد ارتودنسی دندان

مراقبت های لازم از ارتودنسی و سوالات رایج در مورد ارتودنسی دندان

بعد از نصب ارتودنسی در دندان ، برای مدت مشخصی که با توجه به شرایط دندان ها و نظر دندانپزشک ، ارتودنسی باید روی دندان ها باقی باند تا نتایج مورد نظر حاصل شود.

بعد از برداشتن ارتودنسی ، فرد قادر خواهد بود غذاهایی که دوست دارد را بخورد و زبان را بر روی دندان های صاف خود بکشد و از همه مهمتر اینکه ظاهر و فرم دندان ها زیباتر شده و لبخند اصلاح می شود.

مراقبت های لازم از ارتودنسی

اما برای رسیدن به نتایج مطلوبی مثل ترمیم دندان ها ، باید به مراقبت های لازم از ارتودنسی در دورانی که بر روی دندان قرار دارند، اهمیت داد.

نکاتی در مورد مراقبت از ارتودنسی

باید این نکته را ذکر کرد که داشتن ارتودنسی بر روی دندان ها تغییرات اساسی بر روی فعالیت های روزمره بیمار ایجان نمی کند.با داشتن ارتودنسی مثل گذشته می توان در بیرون و مثلا در رستوران غذا خورد ، با ژست های مختلف عکس گرفته ، آواز خوانده و ساز بادی زد.

با رعایت اصول مراقبت و نگهداری مناسب ، می توان سلامتی دهان خود را ارتقا داد و به سمت داشتن لبخندی زیبا رفت.

برخی از مواردی که در مراقبت از ارتودنسی باید رعایت کرد:

برای برخی از ورزش های خاص بهتر است از محافظ دهان استفاده شود.البته در ورزش هایی مانند ورزش های رزمی ، در مورد ادامه فعالیت های ورزشی با داشتن ارتودنسی با دندانپزشک مشورت شود.

با داشتن ارتودنسی در روی دندان ها باید در انتخاب وعده های غذایی محتاط بود و بهتر است غذا های نرم تری انتخاب شود.همچنین باید از غذاهای سفت ، جویدنی و چسبناک اجتناب شود.

در خوردن غذا هایی مثل پیتزا و ساندویچ ، توصیه می شود که ابتدا این غذاها به تکه های کوچک برش داده شوند و سپس مصرف شود.گاز زدن ساندویج ممکن است به ارتودنسی آسیب برساند.

مراقبت های لازم از ارتودنسی

میوه های سفت مانند سیب و یا هویج باید قبل از مصرف خرد شده یا پوره شوند.با داشتن ارتودنسی ، دندان ها حساس تر از قبل هستند و به همین علت انتخاب غذاهایی مثل ماکارونی و سوپ و … می تواند انتخاب مناسبی باشد.

جویدن آدامس و جویدن یخ با داشتن ارتودنسی ممنوع است.

اگر اهل موسیقی هستید و ساز های بادی را می نوازید ، می توانید از محافظ دهان و محافظ لب که در داروخانه ها موجود است ، استفاده نمایید.

مطالب مرتبط

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چه مدت باید روی دندان ها بماند؟

برای چه مشکلاتی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟

 

مسواک زدن با ارتودنسی دندان

برای مراقبت بهتر از ارتودنسی و سلامت دندان ها باید تمام توصیه ها و دستورالعمل های دندانپزشک متخصص ارتودنسی به طور کامل رعایت گردد.این مراقبت ها با توجه به نوع ارتودنسی که بیمار استفاده می کند می تواند متفاوت باشد.

حتما باید بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک زد و دهان با آب یا دهان شویه شسته شود.برای جلوگیری از هر مشکل احتمالی باید ارتودنسی و دندان ها تمیز نگه داشته شوند.

در صورت مسافرت می توان از مسواک های مسافرتی استفاده کرد تا روند مسواک زدن متوقف نشود.متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند هر روز دوبار مسواک زده و نخ دندان کشیده شود.

مراقبت های لازم از ارتودنسی

دوبار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند برای بسیاری از افراد وقت گیر باشد اما این اقدامات یک مرحله مهم در حفظ بهداشت دهان و دندان در راه رسیدن به لبخند زیباتر و دندان های سالم هستند.

بهتر است در خرید مسواک، انواع نرم تر انتخاب شوند.مسواک ها بر روی دندان هایی که ارتودنسی دارند زودتر فرسوده می شوند و سرعت تعویض آنها بیشتر می شود.مسواک زدن زبان هم مهم است و بعد از تمام شدن مسواک ، زبان با آب کاملا شسته شود.

نخ دندان کشیدن با ارتودنسی

نخ دندان کشیدن بخش اساسی از بهداشت دهان و دندان است و در نخ دندان کشیدن با وجود ارتودنسی نیاز به وقت و تمرین بیشتری هست.

هر شب قبل از خواب باید فواصل دندان و زیر لثه با نخ دندان تمیز شود.تمیز کردن صحیح دندان ها با مسواک و نخ سبب می شود تا ارتودنسی تمیز و براق دیده شود.

تمیز کردن ارتودنسی های متحرک

وقتی از ارتودنسی متحرک استفاده می شود ، تمیز کردن هرروز و هر شب ارتودنسی برای پاک کردن پلاک ها یا جرم ها هوشمندانه است و بهتر است ارتودنسی برداشته شده و با مسواک و خمیر دندان تمیز شود.

نکات مفید برای مراقبت از ارتودنسی

مراقبت های لازم از ارتودنسی

مسواک های بین دندانی یا پروگزابراش

این نوع از مسواک ها بین دندان ها قرار می گیرد و بیماران را قادر می سازد تا اطراف سیم ها بدون آسیب رساندن به آنها تمیز کنند.

مراقبت های لازم از ارتودنسی

موم تسکین دهنده ارتودنسی

از موارد غیر دارویی است که بر روی براکت ها یا سیم هایی قرار داده می شود که باعث تحریک بافت های لثه می شوند.موم ارتودنسی دندان می تواند برای هر ناحیه ای از دهان یا لثه را که ارتودنسی باعث آزار یا تحریک شده ، بسیار مفید باشد.

دهانشویه های ضد باکتری

از این دهانشویه ها می توان برای کاهش التهاب و جلوگیری از عفونت استفاده کرد.وقتی در داخل دهان زخم های جزئی وجود داشته باشد ممکن است از پراکسیل که ضد عفونی کننده حاوی پراکسید هیدروژن تا چهار بار در روز پس از مسواک زدن استفاده شود.

  • برای از بین بردن غذا هایی که بین دندان ها یا سیم ها گیر کرده باشد استفاده از نخ دندان ، مسواک میان دندانی ، خلال دندان مفید خواهد بود.
  • محلول آب نمک در شستشوی دهان برای بهبود لثه ها و بافت دهان کاربرد دارد.
  • وقتی که تحت درمان ارتودنسی هستید ، تمیز نگه داشتن دهان از طریق بهداشت کامل و مکرر دهان ، از جمله تمیز کردن بین دندان ها ، و حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *