عوارض ونیر کامپوزیت دندان

عوارض ونیر کامپوزیت دندان

ونیر دندان که روکش دندان هم نامیده می شوند لایه ای نازک ساخته شده از مواد هم رنگ با دندان است که بر روی سطح دندان چسبیده می شود اغلب از ونیر برای اهداف زیبایی و بهبودی ظاهر دندان استفاده می شود.در این روش رنگ ، اندازه ،شکل و فرم دندان تغییر می کند و شکل طبیعی دندان به آن بازگردانده می شود.

ونیر دندان با روش ها و مواد مختلف انجام می شود ودر نوع اول از مواد پرسیلینی یا چینی استفاده می گردد  در ونیر کامپوزیت لایه های نازک با مواد رزینی به سطح دندان متصل می شوند و دندانپزشک اشعه های مخصوصی ونیر را روی دندان محکم و سفت می کند.

عوارض ونیر کامپوزیت دندان
عوارض ونیر کامپوزیت دندان

اگر از ونیر دندان استفاده می کنید یا تصمیم دارید که در آینده برای ترمیم دندان ونیر را انتخاب کنید ، اینجا با عوارض ونیر کامپوزیت دندان و مشکلات متداولی که ممکن است در بعد از ترمیم با آن مواجه شوید صحبت خواهد شد.برای انتخاب بهترین دندانپزشک و کلینیک دندان پزشکی میتوانید به سایت dental1.ir مراجعه کنید.

عوارض ونیر کامپوزیت دندان

عوارض ونیر کامپوزیت دندان

  • ونیر دندان یک روش کاملا ایمن و با کمترین عارضه است.البته در صورت اعمال نیروی شدید روی روکش ها خطر شکستن آنها وجود دارد.برخی از عوارض دیگر که غالبا موقتی هستند اما احتمال بروز آنها وجود دارد.
  • بعد از استفاده از ونیر چون کمی از سطح و مینای دندان برای چسباندن ونیر تراشیده شده ، دندان ها به سرما و گرما حساسیت پیدا می کنند گرچه این مسئله موقتی است و در نهایت بهبود می یابد.
  • در روز های اول ممکن است درد در دندان ها باعث ناراحتی شود که دندان پزشک با قرص های ضد درد به رفع آن کمک می کند.
  • احتمالا مدتی طول بکشد تا بافت لثه با روکش سازگار شود و التهاب خفیف در لثه دیده می شود و این موضوع باید توسط دندانپزشک در مطب معاینه و بررسی شود.
  • طول عمر ونیر کامپوزیت نزدیک به پنج تا هفت سال است و بعد از مدت نیاز به تعویض و ترمیم دارند. چسبندگی و طول عمر در روکش های پرسلین بیشتر است.
  • ونیر کامپوزیت سطح متخلخل دارند و زود لکه دار می شوند به همین دلیل در صورت داشتن ونیر کامپوزیت باید مراقب غذا ها و نوشیدنی های رنگی بود.
  • روکش دندان کامپوزیت برای کسانی که مشکلات جدی در دندان دارند مناسب نیست و این گزینه بهتری برای افرادی است که به دنبال دندانپزشکی زیبایی هستند.کامپوزیت ناهنجاری های جدی دندان مثل فاصله زیاد بین دندان ها را رفع نمی کند و بیشتر مناسب دندان های تغییر رنگ داده یا با شکستگی های جزیی است.

در صورت شکستکی ونیر کامپوزیت دندان چه کنیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با دقت تمام قطعات کامپوزیت را که در دهان شما مانده است بردارید بدون اینکه بیشتر به آنها آسیب برساند.اگرروکش خیلی از بین نرفته باشد و در فرم متقارن خود باشد در برخی موارد دندانپزشک ممکن است بتواند یک روکش کنده شده را دوباره وصل کند.

اگر شکستگی روکش آن را غیر قابل استفاده کرده باشد دندان پزشک ابتدا دندان را بررسی می کند تا مطمئن شود تکه ای از آن روی دندان باقی نمانده باشد .در صورت وجود بیمار نباید خود ان را جدا کند چون ممکن است به زبان و دهان آسیب برسد.

بعد از برداشتن کامل کامپوزیت شکسته از سطح دندان ،دندانپزشک قطعه ی جدیدی را برای نصب دوباره آماده می کند.همان طور که گفته شد در صورتی که کامپوزیت به صورت سالم جدا شده بود باید آن را نگه داشت تا دوباره استفاده شود و باعث صرفه جویی در هزینه گردد.

 

 

مطالب مرتبط

مراقبت دندان بعد از کامپوزیت اینکه دندان ها رنگ و حالت یکسانی نداشته باشند به آنها ظاهر ناخوشایندی می بخشد ، هیچکس این موضوع را دوست ندارد که در هنگام لبخند دندان ها نامرتب و ...
مراقبت های بعد از عصب کشی دندان شامل چه مواردی است؟... مراقبت های بعد از عصب کشی دندان شامل چه مواردی است؟ عصب کشی یک روش و گزینه ی عالی برای کسانی است که مشکل دندان با پر کردن حل نمی شود.وقتی پالپ...
بهترین دکتر ارتودنسی در غرب تهران بهترین دکتر ارتودنسی در غرب تهران وقتی دندان ها به طور نامرتبی کنار هم رشد کرده باشند و در ردیف های منظم کنار هم نباشند و همچنین ناهنجاری در روی ه...
مراکز دندانپزشکی اطفال یک ملاقات ساده با دندان پزشک اطفال ، گاهی برای والدین تبدیل به پروسه ای سخت می شود ، اصولا اکثر کودکان قبل و در حین ملاقات با دندان پزشک اضطراب دا...
معرفی بهترین دندانپزشک برای جراحی لثه در تهران...  بهترین دندانپزشک برای جراحی لثه در تهران ، دکتر پور محمد در تهرانپارس و دکتر سید محسنی دندانپزشک در سعادت آباد و سایر دندانپزشکان که در لیست هستند که...
دندانپزشک در زعفرانیه سلامت دندان ها به قدری مهم است که مزایای ان محدود به سلامت دندان هایمان نیست . دندان های سالم یعنی زیبایی ، اعتماد به نفس و از همه مهمتر سلامت گوارش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس و تعیین وقت