دندان اضافه در بزرگسالان

دندان اضافه در بزرگسالان ، درمان دندان اضافی در دهان چیست؟

موضوعاتی که در ادامه میخوانید :

دندان اضافه در بزرگسالان

داشتن دندان بیش از تعداد طبیعی و معمول در دهان ، ناهنجاری ای با نام هایپرودنتیسی یا دندان اضافی در دهان است.در کودکان تعداد دندان معمولا 20 عدد و در بزرگسالان 32 دندان است  اما در سه درصد از افراد این ناهنجاری دیده می شود.

البته این ناهنجاری از جمله مشکلات شایع برای سلامت دهان و دندان است برای افراد بعد از مشاهده دندان اضافی در دهان می تواند نگران کننده باشد.بی توجهی و عدم درمان این مشکل می تواند عوارض جدی ایجاد کند.

 

 

سوالات مهمی در در مواجهه با مشکل دندان اضافه در بزرگسالان وجود دارد شامل مشکل دندان اضافه چیست؟ ، انواع مختلف دندان اضافی ، دندان های اضافی در کجا رشد می کند؟

دندان اضافه در بزرگسالان
دندان اضافه در بزرگسالان 

دندان اضافی چیست ؟

دندان اضافی در هر جایی از دهان می تواند ظاهر شود اما در حدود 98 درصد از بیماران ، دندان اضافی را در فک بالای خود دارند.بیشتر یک یا دو دندان اضافی در دهان رشد می کند و رشد بیش از این مقدار نادر است.

خود بیمار و دندانپزشک ممکن است با یک معاینه با چشم به وجود دندان اضافی تشخیص دهند اما برای تشخیص بهتر دندان هایی که ممکن است هنوز رشد نکرده باشند از اشعه ایکس و سی تی اسکن هم استفاده می شود.

دندان اضافه در بزرگسالان

انواع مختلف دندان اضافی

دندان های مخروطی شکل که از رایج ترین انواع دندان اضافی است و در بیشتر بیماران دیده می شود.رشد دندان مخروطی در قسمت میانی دندان های فک بالایی رشد می کند و باعث جا به جا شدن این دندان ها می گردد.ریشه ی این دندان طبیعی است.

دندان های اضافی به شکل استوانه

ریشه ی این دندان ها طبیعی نبوده و کمتر از لثه بیرون زده و دیده می شوند.این دندان اضافی در فک بالایی رشد می کند و با پیچ خوردگی همراه است.

دندان های اضافی سپلمنتال

این مورد بیشتر در دندان های شیری و غیر دائمی دیده می شود و همیشه از لثه خارج شده و دیده می شوند.این دندان ها در کنار دندان های کناری رشد می کنند.

ادنتومای کامپوزیت

یک مجموعه یا توده ای از بافت دندان که رشد کرده اند و چون برخی مشخصات تومور را دارند توسط دندان پزشکان در زمره ی دندان های اضافی محسوب نمی شوند.این نوع خود به دو قسمت تقسیم می شود که بخش نخست اول ادونتومای کامپوزیت کمپلکس است که ساختار بافت تشکیل دهنده معلوم نبوده و نوع بعدی  ادونتومای کامپوزیت کمپوند بوده که از نظر شکل ظاهری شبیه دندان طبیعی هستند.

دندان اضافی مولریفرم

ریشه در این نوع کامل است و شباهت زیادی با دندان های پرمولی (آسیای کوچک) دارد.

دندان های اضافی در کجا رشد می کند؟

دندان های اضافی میانی یا مزیودنس که در روی سقف دهان رشد می کنند و پشت دندان های جلویی را تحت تاثیر قرار می دهند.در اشکال و جهت های مختلفی در دهان دیده می شوند.

دندان های اضافی در پرمولر و کنار دندان های آسیای کناری در قسمت فک بالا مشاهده می گردد. در اطراف دندانهای آسیاب در کناره های دهان رشد می کنند  و کمتر شایع هستند.

پشت دندان های آسیا یا در قسمت دیستومولر مانند دندان های عقل که باید با اشعه ایکس آنها را تشخیص داد و علامت آنها هم درد در دندان است.

همه چیز درباره کشیدن دندان عقل

مقالات پیشنهادی

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *