اطلاعات عمومی دندان

همه چیز درباره دندان عقل

همگی ما از دندان عقل خاطرات ناخوشایندی داریم؛ درد ناشی از فشار به دندان‌های کناری، ورم لثه، پوسیدگی و … برخی از مشکلاتی هستند که در حالت‌های مختلف گریبان ما را گرفته است.

در کنار این مسائل، همیشه برای ما این سوالات وجود دارد؛ دندان بلوغ چرا در دهان ظاهر می‌شود؟ وقتی از آن خبری نیست باید نگران باشیم؟ هر چه زودتر از شر آن خلاص شویم یا بهتر است از آن استفاده کنیم؟ با ما برای رسیدن به این پاسخ‌ها همراه باشید.

ارثیه انسان‌های اولیه در فک‌های کوچک انسان‌های امروزی

پزشکان معتقدند که وجود دندان‌های بلااستفاده، از انسان‌های اولیه به ما ارث رسیده است. رویش این دندان در پشت دندان آسیاب فک بالا و پایین شروع می‌شود. تقریبا تمامی افراد در سنین 17 تا 21 سالگی باید انتظار رویش چهار دندان داشته باشند.

دندان عقل

این روند رشد مسلما به درد انسان‌های امروزی که فک‌های کوچک‌تری دارند، نمی خورد؛ این دندان‌ها تنها برای اجداد ما بخاطر شرایط تغذیه سختی که داشتند، سودمند بود. اما به واسطه تغییر استایل زندگی و تغذیه انسان، کم کم فک‌ها کوچک شده و امروزه بسیاری از افراد حتی نمی توانند دندان‌های خود ببینند.

دندان عقل

این دندان‌ها در واقع در سه دسته ظاهر می‌شوند: دندان عقل نیمه نهفته، نهفته و کامل؛ دندان نیمه نهفته معمولا به صورت اوریب تا حد امکان از لثه بیرون می‌آیند. دندان عقل نهفته نیز تنها در بافت لثه میماند و بیرون نمی‌آید.


در کشیدن دندان عقل عجله نکنید

کشیدن این نوع دندان‌ها وابسته به شرایط بسیاری است. به طور کلی دو وضعیت کلی برای کشیدن دندان تعریف می‌شود که در ادامه بررسی می‌شود:

 • در شرایط زیر، اقدام به کشیدن دندان نمایید:
 1. دندان شما، نهفته یا نیمه نهفته است.
 2. دندان شما کاملا آشکار است اما به صورت نامنظم رشد کرده است و به دندان‌های دیگر فشار می‌آورد.
 3. دندان تقریبا یا کاملا پوسیده شده است (در این حالت انتقال عفونت لثه و دندان‌های دیگر بالاست).

🔷 معرفی بهترین کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران 🔷

 

 • در شرایط زیر، می‌توانید از کشیدن دندان امنتاع کنید:
 1. فک شما به اندازه کافی بزرگ است و دندان عقل آشکار شما به صورت منظم و درست در پشت دندان آسیاب قرار گرفته است.
 2. فک شما به اندازه کافی بزرگ است تا بتوانید تمامی دندان خود را با مسواک و نخ دندان تمیز نگه دارید.

 

 


امروزه در کلاس‌های دندانپزشکی گفته می‌شود که کشیدن این دندان‌ها یک قاعده غیرقابل اجتناب است، هرچند بسیاری از پزشکان با این قاعده مخالف هستند. عوامل بالا به صورت کلی می‌باشند و اگر می خواهید دندان‌های خود را به صورت کاملا تخصصی معاینه کنید، از پزشک خود بخواهید تا از فک‌تان عکس بگیرد.

دندان عقل
حتما حتما عکس برداری کنید . فراموش نکنید در عکس بردرای از محافظ گواتر نیز استفاده کنید.

این تصویر می‌تواند در مواقعی که دندان شما نهفته یا نیمه نهفته می‌باشد، برای پزشک نیز بسیار کارآمد باشد و راحت‌تر جراحی دندان را انجام دهد.


عواقب جدی نگرفتن خطرات خرابی دندان

بسیاری از افراد دندان عقل ندارند! این توصیه برای کسانی است که نه تنها شامل این افراد نمی‌شود، بلکه دندان عقلشان نیز به بدترین شیوه ممکن ظاهر شده است و شامل موارد بالاست اما آن را جدی نمی گیرند. در صورتی که این روند ادامه دار باشد، عواقب زیر می تواند گریبان گیر آن‌ها شود:

 • پوسیدگی دندان (شایع ترین)
 • ورم لثه یا پریودینتال
 • آبسه و آشکار شدن کیست‌ها و تومورهای خوش خیم
 • سلولیت یا همان عفونت باکتریایی در گونه، زبان و گلو
 • پریکورونیت

البته بعضی از خطرات بالا با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است، اما راهکار دائمی به شمار نمی‌رود. کشیدن این چهار دندان نیز می‌تواند برای چند روز شما را درگیر خود کند، مخصوصا اگر دندان شما نهفته باشد. پس اگر دندان عقلتان آشکار و سرجای خود قرار گرفته است و امکان تمیز نگه داشتن آن نیز وجود دارد، با نگهداری از دندان عقل، قدردان این موقعیت باشید.


آیا مایل به مشاوره رایگان دندانپزشکی و کشیدن دندان عقل هستید ؟

شما میتوانید با متخصصین دندانپزشک dental1 تماس بگیرید و مشاوره رایگان درباره کشیدن دندان عقل دریافت کنید.

مشاوره با دکتر سید محسنی

دکتر سید محسنی

 

[maxbutton id=”1″]

ورود به این کلینیک دندانپزشکی


مشاوره با دکتر پور محمد

[maxbutton id=”2″]

دکتر پور محمد

ورود به این کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *