پر کردن دندانپوسیدگی دندان

مراحل پر کردن دندان چیست

مراحل پر کردن دندان چیست

دندان هایی که در اثر موارد مختلف دچار پوسیدگی شده باشند در مراجعه به دندانپزشک درمان می شوند و یکی از درمان های اساسی برای بهبودی ظاهر و عملکرد دندان روش پرکردن دندان می باشد.در ادامه مراحل پرکردن دندان و چگونگی انجام آن شرح داده خواهد شد.

طبق تحقیقات انجام شده از هر ده فرد بزرگسال نه فرد دارای درجات مختلفی از پوسیدگی است.به همین علت پرکردن دندان از رایج ترین درمان ها در کلینیک های دندان پزشکی است.

در سایت دنتال علاوه بر معرفی کامل انواع درمان ها و روش های درمانی برای دندان ، بهترین متخصصین دندانپزشکی در سطح شهر تهران هم به شما معرفی می شود.

مراحل پر کردن دندان چیست

مراحل پر کردن دندان چیست

در ابتدا دندانپزشک بعد از معاینه ی اولیه ، ناحیه ی اطراف دندان مورد نظر را بی حس می کند و در ادامه با استفاده از لیزر یا مته های مخصوص پوسیدگی ها را در محل از بین می برد.سپس محل از وجود باکتری ها و بقایای پوسیدگی در حفره تمیز می شود.

در صورتی که پوسیدگی به نزدیکی ریشه رسیده باشد دندانپزشک یه لایه محافظتی از جنس  سیمان گلاس آیونومر یا رزین کامپوزیت جهت محافظت از عصب قرار می دهد.پس از پر کردن دندان ،دندانپزشک شروع به صیقل دادن دندان می کند.

مراحل پر کردن دندان چیست
مراحل پر کردن دندان چیست

در ادامه پنج مرحله ی اساسی در پر کردن دندان را شرح خواهیم داد:

بی حسی دندان

دندانپزشک ابتدا با بی حس کردن لثه با ژل موضعی کار را شروع می کند و در ادامه به آرامی ماده ی بی حس کننده به درون لثه تزریق می شود.با انجام این کار بی حسی در ناحیه ی تحت درمان بیشتر می شود.

از بین بردن پوسیدگی

بعد از بی حسی کامل در دندان ، با یک مته پر سرعت یا لیزر پوسیدگی های جمع شده در حفره دندان خارج می شود .با عمیق تر شدن محل و رسیدن به عاج دندان که حساس تر است دندانپزشک از مته دیگر با سرعت پایینتر استفاده می کند تا به دندان آسیبی نرسد.

آماده کردن دندان

دندان پزشک با شکل دادن به فضایی داخل دندان آن را برای پر کردن آماده می کند.در مواردی که از مواد پرکننده رنگی استفاده می شود بخش بسیار کوچکی از دندان برای اتصال بهتر برداشته می شود.

پر کردن دندان

با توجه به این موضوع که آیا شما از قبل مواد پرکننده در دندان دارید یا نه ، دندانپزشک از یک ژل اسید در زیر ناحیه پر شونده استفاده می کند.این کار برای ایجاد پیوند محکم بین دندان و مواد استفاده شده لازم است.در هنگامی که ژل ثابت شد دندانپزشک مواد پرکننده را به دندان وارد می کند.

بررسی دندان های نیش

بعد از اتمام پرکردن لازم است دندان های نیش ارزیابی شوند تا مشکلی وجود نداشته باشد و دندان ها روی هم به درستی قرار بگیرند.دندانپزشک از شما میخواهد یک تکه کاغذ کربنی را میان دندان ها قرار دهید تا پزشک این موضوع را بررسی کند.

در پرکردن دندان عواملی مثل جنس مواد استفاده شده ، تجربه و تخصص دندانپزشک نقش مهمی در نتیجه ی به دست آمده ، دارند لذا توجه داشته باشید که برای هزینه و زمانی که صرف می کنید انتخاب درست بهترین دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی تاثیر گذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *