پر کردن دندان

پر کردن دندان و مراحل آن

دندان پوسیده یکی از مواردی است که اکثر ما با آن مواجه هستیم. با پر کردن دندان پوسیده، می توان از فرسودگی بیشتر آن جلوگیری به عمل آورد.

زمانی که دندان پوسیده می شود، می بایستی به دندانپزشک مراجعه کرد و به پر کردن دندان پوسیده شده اقدام نمود. ترمیم دندان به گونه ای است که دندان پزشک قسمت پوسیده شده دندان را برمی دارد و اقدام به پر کردن آن با مواد مخصوصی می نماید. پزشک قبل از پر کردن دندان، از داروی بی حسی موضعی استفاده می کند تا بیمار متحمل کوچکترین دردی در حین فرایند پرکردن دندان نشود.انواع پرکردگی دندان پوسیده کدام است؟

پر کردن دندان های پوسیده، انواع متفاوتی دارد که در قسمت زیر به برخی از آنها اشاره می نماییم:

  • 🔸پرکردگی دندان با آمالگام
  • 🔸پرکردگی دندان با کامپوزیت

پر کردن دندان

  • 🔸پرکردگی دندان با سرامیک
  • 🔸پرکردگی دندان با طلا
  • 🔸پرکردگی دندان با رزین یا گلس اینومر

پر کردن دندان

ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که بعد از انجام فرآیند پرکردگی دندان نسبت به نکات بهداشتی دهان و دندان بی اعتنا نباشید و از خمیر دندان و یا دهانشویه هایی استفاده نمایید که برای دندان های حساس مناسب می باشند.

معرفی بهترین کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران

پر کردن دندان

مراحل پر کردن دندان

قبل از اینکه دندان پزشک کار خود را شروع کند، با استفاده از داروی بی حسی، اطراف دندان پوسیده را به طور کامل بی حس می کند. سپس با یک وسیله به نام مته و در پاره ای از مواقع با کمک لیزر اقدام به سوراخ نمودن دندان و خارج نمودن قسمت پوسیده آن می نماید.

بعد از سوراخ نمودن سطح دندان و خارج نمودن پوسیدگی های دندانی و شستشوی کامل آن قسمت، دندانپزشک اقدام به پر کردن دندان می نماید. لازم به ذکر است؛

معرفی بهترین کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران

چنانچه پوسیدگی دندان نزدیک به عصب دندانی اتفاق افتاده باشد، دندانپزشک از ماده ای تحت عنوان گلاس آینومر و یا رزین کامپوزیت و یا مواد دیگر استفاده می کند تا از عصب در برابر پوسیدگی محافظت نماید و مانع از ورود باکتری ها به آن قسمت شود. در مرحله آخر دندانپزشک اقدام به صیقل نمودن دندان می کند و کار به پایان می رسد.

دنتال1 معرفی بهترین کلینیک های دندانپزشکی تهران

 


ناراحتی های پر کردن دندان شامل چه مواردی است؟!

بعد از اتمام فرآیند پر نمودن دندان ها لازم است نکاتی را مد نظر قرار داد که شامل موارد زیر می باشد:

  • به علت استفاده از مواد بی حسی در قسمت های اطراف دندان پوسیده، ممکن است به مدت 2 تا 3 ساعت این بی حسی در دهان شما باقی بماند. لذا از خوردن غذا و یا هر نوع ماده خوراکی دیگر از طرف بی حس شده اکیدا خودداری نمایید تا به موجب آن به زبان، گونه و یا لب های خود که در حالت بی حسی هستند آسیب های ناشی از گاز گرفتگی وارد نکنید.
  • هنگام پر نمودن دندان پوسیده، دندان شما به مواد داغ و سرد واکنش نشان می دهد و نسبت به آنها حساس می شود. باید خاطر نشان نمود که این شرایط کاملا عادی می باشد و بعد از گذشت 2 تا 3 هفته از بین می رود. از همین رو استرس این قضیه را نداشته باشید و از مواد شوینده مخصوص برای تمیز نمودن دندان های خود استفاده نمایید

آشنایی با بوتاکس لبخند لثه ای


کلام آخر

بسته به اینکه از چه موادی برای پر نمودن دندان پوسیده خود استفاده می کنید، با رنج هزینه و قیمت های متفاوتی مواجه خواهید شد. برای اینکه از هزینه و قیمت پرکردن دندان های پوسیده خود به طور کامل اطلاع یابید، لازم است تا به کلینیک های دندانپزشکی در سطح شهر مراجعه نمایید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

روش های جدید پرکردن دندان شاید بسیار گران و هزینه بر باشد، اما دارای استحکام و زیبایی بیشتری نسبت به روش های قبلی می باشد و زمان فرسودگی آن بسیار طولانی است.

در بسیاری از موارد نادر مشاهده شده است که بیماران به مواد پرکننده دندان پوسیده واکنش آلرژیک نشان می دهند و به خارش پوستی و یا مشکلات دیگر مبتلا می گردند. در صورت بروز چنین مشکلی دندان پزشک اقدام به برداشتن ماده پر شده و جایگزین نمودن ماده جدید می نماید.
آیا مایل به مشاوره رایگان دندانپزشکی و پر کردن دندان هستید ؟

شما میتوانید با متخصصین دندانپزشک dental1 تماس بگیرید و مشاوره رایگان درباره پر کردن دندان دریافت کنید.

مشاوره با دکتر سید محسنی

دکتر سید محسنی

[maxbutton id=”1″]

کلینیک دندانپزشکی سعادت اباد


مشاوره با دکتر پور محمد

[maxbutton id=”2″]

دکتر پور محمد

ورود به این کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *