طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان

چگونه طول عمر کامپوزیت دندان را افزایش دهیم؟

کامپوزیت دندان که از مواد رزینی ساخته می شوند ، محبوبیت زیادی دارند و در مقایسه با مواد دیگر ماندگاری آنها هم مطلوب است اما با این حال مواردی وجود دارد که می توان برای دوام و طول عمر کامپوزیت دندان انجام داد.

کامپوزیت در دندان پزشکی ترمیمی برای بازسازی دندان مزایای زیادی دارد از جمله آنها این است که در هنگام ترمیم پوسیدگی با کامپوزیت تا جای ممکن دندان سالم حفظ می شود.علاوه بر این در استفاده از کامپوزیت مواد با دندان ترکیب می شوند و در ظاهر قابل مشاهده نیستند.کامپوزیت های رزینی به سرعت به دندان متصل می شوند.

طول عمر کامپوزیت دندان

با این حال کامپوزیت های رزینی یک ضعف مهم دارند و ماندگاری آنها به اندازه ی سایر پرکننده های دندان نیست.بیشتر متخصصان باور دارند که ماندگاری کامپوزیت بین پنج تا هفت سال است و در برخی موارد تا ده سال هم گفته می شود.آملگام دندانی به عنوان یک روش دیگر در پر کردن دندان بین ده تا پانزده سال دوام دارد و در مورد مواردی مثل استفاده از طلا هم همین گونه است.

این روش ها معایب خاص به خود را دارند و در آمالگام دندانی بافت سالم از دندان خارج می شود و در پرکننده های طلا هم بحث گرانی مطرح است.با وجود این معایب طول عمر این روش ها از کامپوزیت بیشتر است.

طول عمر کامپوزیت دندان
طول عمر کامپوزیت دندان

نصب کامپوزیت دندان

بخشی از دلیل اینکه کامپوزیت رزینی عمر کمتری دارد به انحوه ی اجرا و نصب آن مربوط می شود.در نصب کامپوزیت وضعیت بالینی و خود بیمار و تجربه ی دندان پزشک بسیار اهمیت دارد.کامپوزیت مراحل زیادی دارد و نصب آن باید به صورت دقیق باشد.همین موارد باعث می شود که اهمیت انتخاب کلینیک و دندانپزشک مجرب بیش از پیش نمایان گر شود.

تخصص دندان پزشک برای نصب کامپوزیت اثر گزار است زیرا همیشه بیمار یک فرد بزرگسال نیست و باید در نظر گرفت که روی صندلی دندانپزشکی می تواند کودک یا بیماری با شرایط خاص و ویژه باشد.

چه کاری می توانند برای طولانی شدن عمر ترمیم های کامپوزیت رزین انجام داد؟

محبوبیت کامپوزیت های رزینی در نگاه دندانپزشکان و مراجعه کنندگان نشان می دهد که مزایای بر معایب آن چربیده است.یکی از مهم ترین فاکتور های ماندگاری کامپوزیت بحث ایجاد شدن چسبندگی مورد نیاز در کامپوزیت است.در محیطی که رطوبت وجود دارد قدرت چسبندگی کامپوزیت کاهش می یابد.کامپوزیت ها به محیطی نیاز دارند که با ایجاد شرایط مطلوب بهترین چسبندگی را داشته باشند.

اگرچه ایجاد محیطی خشک و عاری از رطوبت در دهان بسیار چالش بر انگیز است و در برخی بیماران دهان رطوبت بیشتری دارد و نوع آماده سازی برای خشک بودن محل مورد نظر که دندانپزشکان استفاده می کنند در چسبندگی قوی تاثیر دارد.

سد لاستیکی یا رابر دم  برای ایجاد محیط خشک ایده آل هستند اما مشکل اینجاست که استفاده از انها وقت گیر است.این وقت گیر بودن باعث می شود که دندانپزشک سراغ روش های دیگری برود تا محیط لازم برای بهترین چسبندگی و پیوند را ایجاد کند.

گاها ترمیم در حاشیه ی دندان به درستی صورت نمی گیرد و این ممکن است به دلیل تجمع باکتری در محل مورد نظر باشد .حاشیه های دندان نیاز به پولیش دارند تا سطح آنها به محلی برای تجمع باکتری ها و سایر مواد مضر نشود.وقتی کار ترمیم دندان با کامپوزیت تمام شد باید حاشیه ها پولیش زده شود تا طول عمر کامپوزیت افزایش یابد.

ادامه دارد…

 

 

مطالب مرتبط

بهترین دکتر ارتودنسی در غرب تهران بهترین دکتر ارتودنسی در غرب تهران وقتی دندان ها به طور نامرتبی کنار هم رشد کرده باشند و در ردیف های منظم کنار هم نباشند و همچنین ناهنجاری در روی ه...
تخفیف بلیچینگ دندان در تهران قیمت 550 هزار تومان... تخفیف بلیچینگ دندان در تهران در کلینیک دندانپزشکی دکتر محسنی با سالها تخصص و تجربه بلیچینگ دندان برای سفیدی نیمه دائمی ( 1 الی 1/5 سال )دندان ها با م...
دندانپزشکی کودکان در تهران کودکان به عنوان نسل آینده و سرمایه های انسانی هر جامعه ای باید به خوبی مراقبت شوند ،سلامت نسل آینده ، سلامت نسل های بعد را هم تضمین می کند.یکی از بخ...
محیط دندانپزشکی برای کودکان 5 راه تا محیط دندانپزشکی برای کودکان جذاب باشد   کلینیک های دندانپزشکی در همه جای دنیا تلاش میکنند تا کنار روش ها و متد های تخصصی ،محیط ظاهری را ه...
همه چیز درباره ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی... سایت دنتال 1 ; نداشتن دندانهای زیبا خود میتواند به نا امیدی ما منجر شود چه برسد به انکه زمانی که لبخند میزنیم دندانی هم در دهان ما کم باشد در صورتی که...
بهترین دندانپزشکی های سفید کردن دندان به روش بلیچینگ و لمینت در تهران... دنتال 1 روشهای سفید کردن دندان در تهران که امروزه نیز بسیار رایج است به سه نوع: بلیچینگ، کامپوزیت و لَمینت تقسیم بندی میشوند که هر سه نوع این روشها در...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس و تعیین وقت