دندان قروچه و درمان آن

دندان قروچه و درمان آن

موضوعاتی که در ادامه میخوانید :

آیا تا به حال متوجه صدای ساییده شدن دندان در اطرافیانتان، هنگام خواب شده اید؟

نگران نباشید! این مشکل به راحتی قابل درمان است.

با دنتال همراه باشید!

دندان قروچه و درمان آن

دندان قروچه( Bruxism ) چیست؟

دندان قروچه را می توان حرکت فک غیر عملکردی دانست که شامل فشردن، ساییدن و کلیک دندان ها بر روی هم در هنگام خواب است.

در صورت داشتن استرس در محل کار و یا داشتن سردرد و فک درد هنگام بیدار شدن از خواب، ممکن است فرد دچار دندان قروچه شده باشد. این مشکل شایع ناشی از استرس، باعث می شود که فرد هنگام خواب دندان های خود را به اصطلاح خرد کند.

اما این مشکل با اختلال عملکردی مغز در حین هوشیاری نیز دیده می شود (دندان قروچه بیدار). گاهی اوقات دندان قروچه می تواند باعث ایجاد تنش در عضلات فک شود و در این حالت سردرد بروز پیدا می کند. در برخی موارد حتی این مسئله می تواند خواب شریک زندگی فرد را مختل کند.

دندان قروچه و درمان آن

علائم چگونه شناسائی می شود؟

از علائم این مشکل می توان به انجام دندان قروچه هنگام تفکر یا تمرکز در طول روز یا هنگام خواب اشاره داشت. ساییدن مداوم دندان ها می تواند باعث حساسیت دندان، دندان درد، سردرد، درد فک و گردن و یا قفل شدن فک (هنگام بیدار شدن) شود.

بهتر است بدانید! درد در فک یا سردرد مداوم (مخصوصا درد در ناحیه گیجگاهی) و اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) از جمله علائم دندان قروچه می باشد. همچنین ممکن است تاثیر مصرف برخی از داروها و یا عدم تناسب در فک و دندان ها از علل نادر دندان قروچه باشند.

لازم به ذکر است! ارتباطی بین این مشکل و علائم اتولوژیک (علائم شنوایی) نیز گزارش شده است.

شیوع دندان قروچه مزمن ناشناخته است. از آنجا که هیچ مطالعه نمونه تصادفی مبتنی بر احتمال بروز این مشکل با استفاده از پلی سومنوگرافی (که برای اندازه گیری دندان قروچه لازم است.) انجام نشده است.

بر اساس ترکیبی از ارزیابی فرسایشات و گزارشات حاصله از والدین، ​​همسر یا هم اتاقی ها تخمین زده می شود که 5 تا 37٪ از افراد مبتلا به این مشکل هستند.

دندان قروچه و درمان آن

درمان برای دندان قروچه و انقباض فک چیست؟

درمان های دندانپزشکی برای درمان شامل ساخت محافظی برای دندان در دهان به صورت سفارشی (نایت‌گارد) برای جلوگیری از تماس دندان با دندان خواهد بود. این کار از ساییدن دندان در هنگام خواب جلوگیری می کند و علائم دندان قروچه را کاهش می دهد.

در بسیاری از موارد، درمان می تواند به طرز شگفت انگیزی ساده باشد، اما می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامتی فرد داشته باشد.

برای درمان مهم ترین شرط ایجاد حس آرامش و دوری از عوامل استرس زا می باشد. کمک گرفتن از فعالیت هایی همچون مدیتیشن می تواند بسیار در درمان مطلوب اثرگذار باشد.

لازم به ذکر است! برخی از بیماران مبتلا به موارد شدید ممکن است از تزریق نوروتوکسین بوتولینوم نوعA   (BoNT-A)  (بوتاکس) هر 6-3 ماه یکبار بهره مند شوند، تا در این حالت، قدرت انجام دندان قروچه به حداقل برسد.

بهتر است! افرادی که این مشکل دارند، از مصرف آدامس، مواد حاوی کافئین خودداری کنند و جایگزین آنها از دمنوش های آرامبخش استفاده نمایند.

7 روش روزانه برای مراقبت از دندان ها

چگونه همیشه دندان ها را سالم و تمیز نگه داریم

در صورت عدم درمان  چه مشکلی پیش می آید؟

در صورت عدم درمان ممکن است با فشار وارده بر لثه، بافت لثه و یا دندان (به خصوص تاج دندان) و عصب آسیب ببیند، در این اختلال دندان ها بر روی هم ساییده می شود و ممکن است در این حالت پر کردگی دندان و یا پروتزهای ترمیمی دچار آسیب شوند. همچنین در دراز مدت استخوان فک دچار مشکل خواهد شد.

 

مقالات پیشنهادی

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *