دسته‌بندی نشده

علت و درمان آفت دهان

آفت دهان یکی از دردناک ترین و آزاردهنده ترین مشکلات ایجاد شده در حفره دهان می باشد. این عارضه در دهان،زبان و لثه ایجاد شده و هیچ علت شناخته شده ای ندارد. این حالت آزار دهنده در بیشتر مواقع خود به خود از بین رفته و در موارد بسیار نادر احتیاج به اقدامات درمانی جدی خواهد داشت. درمان آفت دهان

دلایل ایجاد کننده آفت دهان

با اینکه هیچ دلیل خاصی برای این اتفاق شناخته نشده است، ولی گفته می شود خوردن غذاهای اسیدی و ترش، غذاهای بسیار شور و حساسیت زا، تحریک مخاط دهان بوسیله اجسام خارجی مانند مسواک، دندان مصنوعی و ضربات خارجی محکم به حفره دهانی، بارداری، سندرم پیش از قاعدگی و استرس ها و فشار های روحی روانی از اصلی ترین دلایل ایجاد آفت دهان می باشند.

زخم های ناشی از آفت های دهان معمولا سفید رنگ بوده و هاله ای سفید رنگ در اطراف خود دارد. این زخم ها دردناک بوده و با خوردن غذاهای ترش دردناک تر می شوند. به شکل کلی آفت های دهانی در مدت یک هفته التیام یافته و برطرف می شوند؛ اما درمان های خانگی، سرعت بهبود زخم را افزایش می دهند.

درمان های خانگی آفت دهان

🔶روغن نارگیل یکی از بهترین و موثرترین درمان های خانگی به منظور آفت های دهانی بوده و قرار دادن آن روی زخم، سرعت بهبود زخم را افزایش می دهد.

🔶فلفل تند به دلیل خواص ضد التهابی بسیار زیادی که دارد، بهترین کاندید به منظور درمان آفت های دهانی بوده و سرعت بهبود آن را به شدت افزایش می دهد. تهیه فلفل تند با مقداری آب به شکل خمیر و قرار دادن آن روی آفت دهانی بسیار تاثیر گذار بوده و باید مراقب برخورد این ترکیب با زبان و سایر قسمت های دهان خود باشید.

🔶عسل و دارچین از جمله معجزه های طبیعی ضد التهاب بوده که تاثیر فوق العاده ای بر تسکین آفت های دهانی و دردهای ناشی از آن دارد.

🔶جوش شیرین یکی از ترکیبات قلیایی بسیار مفید بوده که قادر به خنثی نمودن اسیدیته زخم ها می باشد. به منظور استفاده از این ترکیب می توان یک قاشق جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کرده و خمیر تهیه شده را روی زخم قرار داد.

🔶محلول آب و نمک یکی از بهترین و مفیدترین ترکیبات طبیعی به منظور تسکین زخم های ناشی از آفت دهانی بوده و شستشوی روزانه دهان با این محلول به بهبود زخم ها و درد ناشی از آفت های دهانی بسیار کمک خواهد کرد.

🔶روغن میخک از جمله دیگر روغن های مفید در درمان آفت های دهانی بوده و قرار دادن چند قطره از این روغن با یک پنبه تمیز در سطح زخم بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

🔶زردچوبه از ضد التهابات بسیار قوی در طبیعت بوده و ترکیب این ادویه با عسل و یا آب ولرم و تهیه یک خمیر نرم و قرار دادن آن به مدت یک ساعت روی زخم بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *