بلیچینگ و سفید کردن دندان در یک روز با روش بلیچینگ لمینت و کامپوزیت

عصب کشی چیست و برای چه مفید است؟

در این مقاله قصد داریم تا بگوییم عصب کشی یا بهتر بگوییم روت کانال چرا و چگونه انجام میگیرد با ما همراه باشید

داستان از اینجا شروع میشه که دندان اگر در برابر مواد قندی و اسیدی و همراه با باکتریهای محترم قرار بگیره ، میره به سمت پوسیدگی . پوسیدگی اگر در سطح مینای دندان ( بافت بسیار سخت و بدون حس و سطحی ترین لایه دندان ) باشه ، خب علامتی جز تغییر رنگ نداره

عصب کشی دندان در سعادت آباد

 

عصب کشی در تهرانپارس

 

عصب کشی و همه چیز درباره قبل و بعد از درمان ریشه دندان

 

بررسی سؤال و جواب درباره ی عصب کشی

 

تیر کشیدن دندان نشانه چیست ؟

  از درد هم خبری نیست. اگر پوسیدگی به سمت عاج ( بافت زنده و دارای رشته های حسی عصبی ) پیش بره ، آرام آرام علائم حساسیت و درد هنگام جویدن و یا نسبت به شیرینی بروز میکنه . تا اینجای داستان ، مشکل با ترمیم دندان قابل حله و نیازی به کشت و کشتار نیست .

امّا اگر دندان را به امان خدا رها کنیم ( که خیلی هم برای جیب بنده وامثال بنده خوب خواهد بود ) پوسیدگی به سمت پالپ دندان پیشرفت کرده و با ایجاد التهاب در بافت عروقی و عصبی مربوط به پالپ دندان ، کم کم حساسیت کوتاه مدت ( چند ثانیه ) نسبت به آب سرد و هوا بروز میکند که به آن التهاب پالپ برگشت پذیر گفته میشود .

مشکل از اینجا شروع میشه!!

در این مرحله ممکن است با یک تراش بسیار دقیق و ظریف ، باز هم مشکل با یک ترمیم حل شود ( این قسمت کار خیلی به مهارت دندانپزشک و البته شانس شما بستگی داره ! ) . اما اگر دیدید به همراه نوشیدن آب سرد دنیا برایتان تیره و تار میشود ، و تا چند دقیقه باید جسم سختی مانند زمین را گاز بگیرید 😄، یا بهر دلیل نسبت به نوشیدن مایعات گرم مثل چای یا قهوه ، درد احساس میکنید ، یا اینکه شبها از شدت درد نمیتوانید بخوابید ، و یا اینکه همیشه باید یک بطری آب سرد برای تسکین درد همراه داشته باشید، …. خیلی سنگین و محترمانه به دکتر خود بفرمایید : دندان بنده نیاز به عصب کشی دارد .

زمانی که به بیمار گفته می شود که به عصب کشی نیاز دارد، معمولا به درد فکر می کند. با این حال درد بعد از این روش درمانی به دلیل وجود عفونت در دندان است نه خود درمان. در واقع برای از بین بردن درد عصب کشی انجام می شود وگرنه خود پروسه درمان بدون درد است. استفاده از بیحسی موضعی دندان و ناحیه اطراف آن را کاملا بی حس می کند. بنابراین در حین انجام کار چیز زیادی حس نخواهید کرد.

منبع: دکتر منتظری

خدمات دندانپزشکی در شرق تهران در مطب دندانپزشکی دکتر عباس پور محمد

عصب کشی چگونه انجام می شود:

انجام این روش برای نجات دندان است نه کشیدن دندان. دندان و ریشه های آن حذف نمی شوند بلکه تنها کانال های دندان تمیز می شوند. مقداری از بافت اعصاب و پالپ دندان نیز برداشته می شود تا از تخلیه تمامی باکتری ها اطمینان حاصل شود.

اعصاب دندان برداشته شده اند، بنابراین دیگر دردی احساس نخواهم کرد:


بسیاری از افراد بر این باورند که پس از درمان، دیگر دندان درد نخواهد داشت. با این حال دندان صرفا به غذاهای گرم و سرد حساس نخواهد بود. اما تا چند روز پس از درمان ناحیه اطراف دندان درد خواهد داشت. برای کنترل درد می توانید از داروی های مسکن استفاده کنید.

علت استفاده از این روش:

برخی از خود می پرسند چرا زمانی که دندان در نهایت باید کشیده شود آنها باید رنج عصب کشی را متحمل شوند. اما این تصور درست نیست. در واقع در بسیاری از موارد این روش موفق است و باعث می شوند دندان سال ها در دهان دوام بیاورد.

عدم وجود درد، عدم نیاز به عصب کشی؟

بسیاری از دندان هایی که نیاز به عصب کشی دارند دچار درد نمی شوند. اما این بدین معنی نیست که دندان شما سالم است. تنها دندانپزشک می تواند وجود عفونت در دندان را تشخیص دهد. در صورت وجود عفونت دندان باید حتی در صورت فقدان درد درمان انجام شود. اگر در محیط دهان خود متوجه وجود جوش شدید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. وجود این جوش یا فیستول به معنی وجود تونلی برای تخلیه عفونت است. در حال حاضر دندان شما درد ندارد زیرا فیستول از تجمع فشار زیر دندان جلوگیری می کند. اما این عفونت باید درمان شود و احتمالا دندان شما به انجام این روش نیاز دارد. بدون درمان کانال بافت اطراف نیز آلوده خواهد شد.

مراجعه پس از درمان:

درمان عصب کشی در دو جلسه انجام می شود. پس از جلسه اول باید در زمان تعیین شده برای پر کردن دندان یا قراردادن روکش روی دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. استفاده از پرکننده یا روکش برای پیشگیری از ورود باکتری ها به داخل دندان و بروز مجدد عفونت است.

منبع: دکتر یوسف ابادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.