عصب کشی دندان چیست؟

موضوعاتی که در ادامه میخوانید :

 

عصب کشی نوعی درمان است که درمان است که برای تعمیر و بازیابی دندان که به شدت پوسیده شده  و یا دچار عفونت است ،استفاده می شود. در طی روش عصب کشی، عصب و قسمت خمیری مانند حذف می شود و داخل دندان تمیز و مهر و موم می گردد. بدون درمان، بافت اطراف دندان آلوده می شود و ورم های چرکی ممکن است شکل بگیرند.

شکل انیمیشنی از نحوه ی عصب کشی

“کانال ریشه (روت کانال)” اصطلاح مورد استفاده برای توصیف حفره طبیعی در مرکز دندان است. محفظه  محدوده ی خمیری شکل  منطقه نرم درون کانال ریشه است. عصب دندان در داخل کانال ریشه قرار دارد.

عصب دندان پس از اینکه دندان از طریق لثه ظاهر شد، برای سلامتی و عملکرد دندان حیاتی نیست. عملكرد آن تنها حسي است كه حس گرماي و سرما را منتقل می کند. حضور یا عدم وجود یک عصب بر عملکرد روزانه دندان تاثیر نمی گذارد.

شکل شماتیک دندان ها و عصب آنها

چرا پالپ دندان (قسمت خمیری ) باید حذف شود؟

هنگامی که  بافت عصبی دندان یا پالپ آسیب می بیند، آن را تجزیه می کند و باکتری ها در داخل محفظه پالپ دندان تکثیر می شوند. باکتری ها و سایر باقی مانده های فاسد می تواند یک عفونت یا ورم چرکی ایجاد کند. ورم چرکی یک کیسه پر از آب است که در انتهای ریشه دندان شکل می گیرد. ورم چرکی زمانی اتفاق می افتد که عفونت تماما در انتهای ریشه های دندان گسترش یابد. علاوه بر ورم پرکی، یک عفونت در کانال ریشه دندان می تواند سبب:

تورم که ممکن است در مناطق دیگر از  صورت، گردن یا سر پخش شود

از دست دادن استخوان در اطراف سر ریشه

مشکلات زهکشی خارج از ریشه گسترش یافته است.

عصب کشی چقدر دردناك  است؟

روش های عصب کشی به درد آور بودن  شهرت دارند. در واقع، اکثر مردم نظر میدهند که این روش به هیچ وجه دردناکتر از پر کردن دندان  نیست.

چه چیزی پس از عصب کشی انتظار می رود؟

برای چند روز اول پس از اتمام عصب کشی، دندان ممکن است به علت التهاب بافت طبیعی احساس حساسیت کند، به خصوص اگر درد یا عفونت قبل از عمل وجود داشته باشد. این حساسیت یا ناراحتی معمولا با داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin) یا ناپروکسن (Aleve) کنترل می شود. اکثر بیماران می توانند در روز بعد به فعالیت های طبیعی خود بازگردند.

تا زمانی که عصب کشی  شما به طور کامل تمام شده باشد – یعنی برای پر کردن دائمی در محل و / یا تاج زدن، این عاقلانه است که  بر روی دندان تحت تعمیر فشار نیاورید. این مرحله به جلوگیری از آلودگی داخلی  دندان کمک می کند و همچنین ممکن است  مانع از شکستن دندان های شکننده  شوید  تا دندان بتواند به طور کامل بازسازی شود.

تا آنجا که به بهداشت دهان و دندان مربوط می شود، مسواک ، نخ دندان  و استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده است و شما به طور منظم می توانید دندانپزشک خود را در فواصل زمانی برنامه ریزی شده ملاقات کنید.

ردیف دندان های بالایی و پایینی

عصب کشی چگونه موفقیت آمیز هستند؟

درمان عصب کشی بسیار موفقیت آمیز است؛ این روش دارای بیش از 95٪ میزان موفقیت است. بسیاری از دندانها با عصب کشی درست می شوند و به بقا ادامه میدهند .همچنین، به این دلیل که مرحله نهایی روش عصب کشی، استفاده از یک ترمیم است مانند یک تاج یا پر کردن است

 

منبع:http://www.webmd.com/

مقالات پیشنهادی

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

1 ماه پیش

adminn

2 ماه پیش

adminn

2 ماه پیش

adminn

2 ماه پیش

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *