اطلاعات عمومی دندان

راه های تشویق کودکان به مسواک زدن

تشویق کودکان به مسواک زدن یکی از اصول مهم و قابل توجه در علم دندانپزشکی کودکان بوده که مانع از بروز پوسیدگی، سیاه شدگی، جرم گیری و درد های دندانی در آن ها می شود.

اهمیت دندان های شیری

دندان عضوی بسیار مهم و حیاتی در بدن انسان بوده که تاثیر بسیار زیاد در زیبایی داشته و  علاوه بر آن در خرد کردن و جویدن نیز بسیار موثر بوده و در مراحل ابتدایی هضم و گوارش غذا نقش حائز اهمیتی دارد.


👈مراقبت های دندان شیری👉


با اینکه دندان های شیری معمولا در سنین شش تا هشت سالگی افتاده و دندان های اصلی جایگزین آن ها می گردند، اما توجه به سلامت دندان ها در این سنین بسیار مهم بوده و پوسیدگی زودرس، جرم و لق شدگی آن ها پیش درآمد بسیاری از مشکلات دهان و دندان در سنین نوجوانی و جوانی می باشد. یکی از توصیه های اصلی به منظور رسیدگی به دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آن ها، تشویق کودکان به مسواک زدن می باشد.

از روش های مفید حفاظت از دندان اصلی کودکان فیشورسیلنت است : فیشور سیلنت چیست و چه کاربردی دارد؟


تشویق کودکان به مسواک زدن
تشویق کودکان به مسواک زدن

راه های تشویق کودکان به مسواک زدن

  • وعده جایزه و پاداش برای مسواک زدن کودکان

کودکان به جایزه و پاداش بسیار علاقه مند بوده و این روش یکی از اصول بسیار مهم در علوم روانشناسی به شمار می آید. توصیه می شود برای کودکتان زمانی به مدت یک هفته یا ده روز تعیین کرده و به او وعده دهید که در پایان این مدت، یکی از علاقه مندی هایش را برای او تهیه خواهید کرد.

  • با او همراه باشید

به کودکتان اجازه دهید دندان های شما را مسواک زده و شاهد فرایند مسواک زدن روی دندان های شما باشد. این کار علاوه بر جنبه تشویقی دارای جنبه آموزشی نیز بوده و از جمله راه های موثر در تشویق کودکان به مسواک زدن می باشد.

  • استفاده از مسواک و خمیردندان های عروسکی

مسواک و خمیردندان های عروسکی و رنگی تاثیر زیادی در جلب کودک به مسواک زدن داشته و تعریف کردن قصه هایی با مضامین آسیب های ناشی از مسواک نزدن نیز بسیار موثر خواهد بود.

  • خانوادگی مسواک بزنید

مسواک زدن های دسته جمعی و خانوادگی و استفاده از بازی، مسابقه و تفریحات کوچک حین مسواک زدن، فضایی متنوع و به دور از استرس و تحکم بوده و از روش های ترغیب کودک به مسواک زدن می باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *