اطلاعات عمومی دندان

آیا باید از دهانشویه استفاده کنم؟

قطعا این حس خوبی دارد که به طور منظم دهان خود را با یک دهان شویه قوی بشویید;مت مسینا، عضو کالج دندانپزشکان آمریکا و سخنگوی انجمن دندانپزشکی آمریکا می گوید: “بسیاری از مردم واقعا از شستن دهانشان بعد از مسواک زدنشان احساس لذت را تجربه می کنند; “آنها احساس می کنند که دهانشویه همه مواد زاید مثل خرده های غذا را از بین می برد.

و این افراد احساس درستی دارند. مسینا می گوید دهان شستشو می تواند به شما کمک کند ;تا پلاک ناخوشایند; روی دندان ها و دیگر ذره ها و موادی را که در ترک های دندان و شکاف های دهان شما پنهان شده اند، بیرون بریزید;او می گوید: “من می خواهم بگویم دهانشویه باید بخشی از بهداشت مناسب برای دهان باشد و نه اینکه جایگزین آن شود;” و اینکه دهان شویه کمک میکند که نفس شما تازه و باطراوت باشد و در بیشتر موارد مضر نیست.

 

آخرین نکته که گفته شد ممکن است باعث شود که افرادی ابرو بالا بیندازند که ;عناوین و یافته های اخیر دهانشویه را به برخی از انواع سرطان و بیماری های قلبی مرتبط می کنند.

تنظیم فشار خون با دهانشویه

یک مطالعه اخيرا در در مجله (the journal Free Radical Biology and Medicine) انگلستان ;این نتیجه را در بر داشت که برخی از دهانشویه ها می توانند فشار خون شما را با پاک کردن یک نوع باکتری مفید دهان افزایش دهند.

 

دکتر (Amrita Ahluwalia); استاد داروسازی عروق در دانشگاه (Queen Mary) در لندن، می گوید; این باکتری به بدن شما کمک می کند تا اکسید نیتریک را تولید کند، “که با نقش مهمی که در حفاظت از سیستم قلبی عروقی ما دارد، شناخته میشود از جمله آن حفظ فشار خون نرمال است.”
اما (Ahluwalia) می گوید تحقیق او بر روی دهان شوینده ها حاوی یک عامل ضد باکتری قوی که کلرهگزیدین نامیده می شود، که معمولا تنها در آمریکا تجویز می شود، تمرکز دارد. همچنین; او یک تحقیق در سطح کوچک بود – فقط 19 نفر – و برای تقویت یافته هایش نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

 

اما (Ahluwalia) می گوید تحقیق او بر روی دهان شوینده ها حاوی یک عامل ضد باکتری قوی که کلرهگزیدین نامیده می شود، که معمولا تنها در آمریکا تجویز می شود، تمرکز دارد.

جلوگیری از سرطان با دهانشویه

همچنین، او یک تحقیق در سطح کوچک بود – فقط 19 نفر – و برای تقویت ;یافته هایش نیاز به مطالعات بیشتر دارد.از دهه 1990، برخی مطالعات اشاره کرده اند که شستشو با موادی که حاوی الکل می باشند; می توانند به ایجاد و پیشرفت سرطان دهان کمک کنند.

 

مطالعه 2014 در اروپا این بحث ها را دوباره تقویت کرد; اما کارشناسان می گویند که این مطالعات نه تنها ناقص هستند; بلکه بر روی استفاده بیش از حد دهانشویه تمرکز می کنند; یعنی سه بار در روز یا بیشتر از آن.

حتی اگر شما در شستن دهان و دندان ها افراط دارید; مطالعات متعدد مشارکت احتمالی بین شستشوی دهانشویه های الکل دار و سرطان را نشان نمی دهد و در پیدا کردن ارتباط بین این دو ناموفق بوده است;با این حال، دهانشویه های حاوی الکل می تواند دهان شما را خشک کند; مسیینا اضافه می کند، بنابراین اگر دهانتان خشک است نسخه بدون الکل دهانشویه را انتخاب کنید .

او می گوید وقتی که دهانشویه دهان را ضد عفونی و ضد باکتریایی می کند; ماجرا پیچیده تر می شود. او می گوید: “اگر بیماری پریودنتال (اطراف دندان ها) یا انواع باکتری های مضر از دهان داشته باشید; یک شستشوی ضد باکتری می تواند موجب از بین رفتن باکتری هایی شود که باعث بیماری می شوند;” اما شما باید با دندانپزشک خود در مورد مزایا و خطرات احتمالی صحبت کنید.

منبع : time.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *