اطلاعات عمومی دندان

دندانپزشکی اطفال

 

دندانپزشکی اطفالشاخه ای از رشته ی دندانپزشکی مربوط به دندانپزشکی اطفال است در این شاخه محافظت و مراقبت از دندان های اطفال تا دوران نوجوانی انجام می شود.مولفه هایی مثل رشد کودک ، انواع مشکلات و بیماری های دهان و دندان در اطفال ،پیشگیری و درمان بیماری ها در این بخش از دندانپزشکی قرار دارد.

متخصص دندانپزشکی اطفال دو تا سه سال در این زمینه ی تخصصی آموزش می بیند و روانشناسی کودک در دندانپزشکی اظفال با اهمیت است زیرا پزشک باید با کودک در ارتباط باشد و راه های ارتباط برقرار کردن با کودک ،چگونگی آموزش روش های مراقبت از دندان به کودکان مثل مسواک زدن را آموزش ببیند و برای اینکه کودک جهت مراجعه به پزشک ترغیب شود مطب و کلینیک باید محیطی جداب و مناسب برای کودکان باشد.

در دنتال بهترین دندانپزشکان اطفال در تهران و مناطق مختلف آن به شما معرفی خواهد شد تا دغدغه ای برای پیدا کردن پزشک مناسب برای کودک دلبندتان نداشته باشید.

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشک کودکان چه کارهایی انجام می دهد؟

یکی از مهمترین مشکلات در سلامت دهان و دندان کودکان مسئله ی پوسیدگی دندان ها است که تاثیرات منفی بر روی رشد ،گفتار کودک و روند تحصیلی و علاوه بر آن بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی کودک می گزارد.دندانپزشک اطفال با اگاهی از اثرات منفی بیماری های دندان در کودکان و مشکلاتی که ایجاد می کنند ،راهکارهایی برای تقویت و مراقبت از دندان به کودک و والدین آموزش می دهد،و با ارائه ی مشاوره در تغذیه ی سالم سعی می کند تا حد ممکن از بیماری ها پیشگیری کند.

دندانپزشکان توصیه می کنند که از همان بدو رویش دندان های شیری رویه ی معاینات منظم و مراجعه به کلینیک در کودکان شروع شود.

آموزش درست مسواک زدن ،کشیدن نخ دندان و عادت هایی مثل استفاده از پستانک و مکیدن انگشت و در سال های اول شروع مدرسه استفاده از دهانشویه های دارای فلوراید در اختیار والدین قرار می گیرد.

دندانپزشکی اطفال

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

فلوراید نقش اساسی در محکم کردن بافت مینایی دندان دارد و برای ترمیم دندان در صورت بروز پوسیدگی هم مفید است .انواع خمیردندان ،آب ،دهانشویه و…دارای فلوراید در بازار وجود دارد.

عادت های مراقبتی مثل مسواک و نخ دندان دارای نقش غیرقابل انکاری در پیشگیری از پوسیدگی هستند و پلاک دندان یا جرم دندان را از بین می برند و در عین حال عادت های تغذیه ای مثل دوری از غذاهای قنددار و ساینده هم مثمرثمر است.یکی دیگر از روش های پیشگیری استفاده از فیشور سیلانت است.

ناهنجاری ها و مشکلات پزشکی

گاها کودک دچار ناهنجاری در دندان است که احتمال دارد در فرم ،تعداد ،بافت یا شکل دندان ها دیده شود.اختلالات ژنتیکی یکی از دلایل این ناهنجاری ها می باشد.

درمان و مراقبت از سلامت دهان و دندان کودکان که بیماری های زمینه ای جدی دارند از بخش های بسیار پر اهمیت در دندانپزشکی اطفال است.کودکانی که با سرطان دست و پنجه نرم می کنند یا بیماری های قلبی عروقی ،بیماری های کلیوی ،تالاسمی ،انواع عفونت ها ،ضعف در بینایی و شنوایی و … دارند مستلزم توجه و مراقبت اساسی از سوی پزشک هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *