ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست

ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست ؟

یکی از اهداف اصلی دندانپزشکی، بازگرداندن جذابیت دندان و حفظ ماندگاری طولانی مدت ترمیم برای بیمارانی است که به تازگی در اثر پوسیدگی، تصادفات و یا سایر موارد دندان و یا دندان های خود را از دست داده اند.

در این راستا یکی از برترین گزینه های جایگزینی دندان ایمپلنت دندانی می باشد. این روش نیازمند بررسی و برنامه ریزی دقیق فک و دندان و قرار دادن ایمپلنت در موقعیتی مناسب خواهد بود.

در این راستا، امروزه استفاده از فناوری دیجیتال برای برنامه ریزی کاشت ایمپلنت این اطمینان را به فرد می دهد که به نتایج مطلوب تری نسبت به روش سنتی ایمپلنت گذاری دست یابد و با استفاده از سیستم دیجیتال می توان گفت انتظارات بیمار و اعضای تیم حرفه ای به راحتی برآورده خواهد شد.

ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست
ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست

فناوری دیجیتال در کلینیک های دندانپزشکی، مطب های خصوصی و آزمایشگاه های دندانپزشکی در حال تبدیل شدن به استاندارد مراقبت در کل این حرفه می باشد. برنامه ریزی ایمپلنت دیجیتال نیاز به تصویربرداری سه بعدی از طریق اسکنر داخل دهانی است که گاهی اوقات توسط چاپگرهای 3 بعدی تکمیل می شود.

متخصصان ریشه دندن، ارتودنتیست و جراحان دهان و دندان همه از توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروط (CBCT) استفاده می کنند. مزایای ایمنی و تضمین کیفیت بیمار در قرار دادن ایمپلنت با استفاده از فناوری نوین موجود در بازار، هدف مهم ایمپلنت های دیجیتال می باشد. و بهتر است بدانید! هیچ صحنه ای برای تصویربرداری 3 بعدی بهتر از ایمپلنت دیجیتالی نخواهد بود.

ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست
ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست

مزایای کاشت ایمپلنت با برنامه ریزی دیجیتالی چیست؟

استفاده از فناوری دیجیتال برای ایمپلنت گذاری مزایای بی شماری را برای پزشکان اصلی، اعم از دندانپزشک عمومی یا متخصص دندانپزشکی، تکنسین آزمایشگاه و بیماران فراهم کرده است.

مزایا این روش برای دندانپزشکان عبارتند از:

 • قرار دادن ایمپلنت در موقعیتی مناسب، که از طریق تصویربرداری واضح از ساختارهای آناتومیک مانند ریشه های مجاور، غشاهای سینوسی، اعصاب و عروق خونی احتمال آسیب دیدن به حداقل خواهد رسید.
 • ارتفاع، عرض، عمق و ساختار استخوان موجود را برای تعیین نیاز به افزایش بافت استخوان، بازسازی استخوان هدایت شده، انبساط برجستگی یا پیوند نشان می دهد.
 • امکان تجسم کمیت، کیفیت و حجم استخوان موجود را فراهم می کند و در صورت لزوم مکان های مناسب برای کاشت را تعیین می نماید.
 • با ارائه دقت بهتر در تشخیص و برنامه ریزی درمانی، قابلیت پیش بینی را افزایش خواهد داد.
 • در اوایل مرحله برنامه ریزی، محدودیت های گزینه های درمانی را نشان می دهد.
 • از طریق حذف تصمیمات غیر منتظره در حین عمل یا انحراف از پروتکل ها، مدیریت کیفیت را بهبود می بخشد.
 • در این حالت به اشتراک گذاشتن روند برنامه ریزی درمان توسط یک تیم بین رشته ای امکان پذیر خواهد بود.
 • در صورت لزوم اخذ نظرات دوم را تسهیل می کند.
 • در این روش حداقل برش زده خواهد شد (بدون نیاز به بخیه) و پذیرش ایمپلنت توسط بیمار بهتر خواهد بود.

ایمپلنت دندان دیجیتالی چیست

مزایا این روش برای آزمایشگاه ها عبارتند از:

 • ارتباط بهتر با پزشک از طریق اشتراک تمام مراحل برنامه ریزی، ساخت و کاشت ایمپلنت
 • تجسم روشن از محل ساختارهای تشریحی برای تسهیل برنامه ریزی درمان
 • ارزیابی دقیق انحراف در مناطق ایمنی در اطراف ساختارهای آناتومیکی که ممکن است از نظر بالینی مرتبط باشند.
 • ارزیابی دقیق از حجم و کیفیت استخوان موجود
 • شناسایی زود هنگام مشکلات احتمالی در مرحله برنامه ریزی
 • انتخاب آگاهانه نوع کاشت که برای شرایط آناتومیک و نیازهای طراحی و مواد پروتز مناسب می باشد.

سرانجام، مزایای این روش برای بیماران:

 • درک در مورد درمان و انتظارات فرد از نتیجه را افزایش می دهد.
 • به دلیل بهبود کارایی، زمان جراحی کاهش می یابد.
 • اطمینان بیمار از دستیابی به نتیجه مطلوب طبق انتظارات او پیش از انجام کار.
 • به جلسات کمتری نیاز است.
 • با تجسم 3 بعدی ساختارهای تشریحی، ایمنی در محل کاشت افزایش می یابد.
 • پیش بینی نتایج ترمیمی مورد انتظار برای عملکرد و زیبایی را بهبود می بخشد.

در کنار تمامی موارد گفته شده لازم به ذکر است که روش ایمپلنت دیجیتال با توجه به دقت و بالا بردن سرعت عمل انجام کار می تواند در کمترین زمان انجام پذیرد و همانند ایمپلنت گذاری به روش سنتی مدت زمان طولانی را نیاز نخواهد داشت.

بهترین دندانپزشک برای ایمپلنت در تهران

هزینه ایمپلنت دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت معمولی چقدر است؟

ایمپلنت دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت معمولی از تجهیزات پیشرفته تری برخوردار خواهد بود و شاید همین مسئله، دلیل گران شدن این نوع ایمپلنت نسبت به گزینه سنتی باشد.

البته استحصال نتایج نیز در این روش درمانی نسبت به ایمپلنت معمولی می تواند بسیار از کیفیت بالاتری برخوردار باشد. می توان گفت تنها عیب روش ایمپلنت دیجیتال هزینه سخت افزار و نرم افزاری آن و در نهایت قیمت بالای آن برای بیمار می باشد.

مطالب مرتبط

ایا ایمپلنت درد دارد؟ همیشه درد در درمان بیماری ها ممکن است وجود داشته باشد اما نباید به این معنی باشد که اگر درمانی در حتی زیادی داشت و برای ما مفید بود آن را انجام ندهیم ...
مرکز ایمپلنت در سعادت آباد مرکز ایمپلنت در سعادت آباد امروزه ایمپلنت دندانی(Implants) در بین کاشت های دندانی، انقلابی در پروتزهای دندانی ایجاد کرده است. ایمپلنت، روشی دائمی و ط...
همه چیز درباره ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی... سایت دنتال 1 ; نداشتن دندانهای زیبا خود میتواند به نا امیدی ما منجر شود چه برسد به انکه زمانی که لبخند میزنیم دندانی هم در دهان ما کم باشد در صورتی که...
بهترین مرکز کاشت ایمپلنت در شمال تهران بهترین مرکز کاشت ایمپلنت در شمال تهران آیا به دنبال جایگزینی مطمئن، ایمن، کارآمد و دائمی برای دندان خود هستید؟ با ما همراه باشید! ایمپلنت های...
عکس های قبل و بعد از ایمپلنت دندان های جدید و زیباتر از قبل با ایمپلنت دندان یا کاشت دندان عکس های قبل و بعد از کاشت دندان عکس بالا قبل از ایمپلنت عکس پایین بعد از ایمپلنت دندا...
تفاوت ایمپلنت ها با هم تفاوت ایمپلنت ها با هم باانواع ایمپلنت آشنا شوید با ما همراه باشید! همانطور که می دانید امروزه یکی از محبوب ترین، ایده آل ترین و ماندگارترین را...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و تعیین وقت