مشکلات دهان و دندان؛ گاز گرفتن گونه با دندان

گاز گرفتن گونه

بررسی اجمالی

برخی از افراد گاز گرفتن گونه (گاز گرفتن گونه با دندان ) را یک عادت بی ضرر و بد شبیه به گاز گرفتن ناخن می دانند. اگرچه به نظر می رسد یک رفتار تکراری است ، اما می تواند نشانه ای از یک وضعیت سلامت روان شبیه اختلال وسواس-اجباری (OCD) باشد که ناشی از استرس و اضطراب است.

گزش و جویدن گونه در حالت مزمن – که از نظر علمی به عنوان morsicatio buccarum شناخته می شود – یک رفتار تکراری با تمرکز بدن (BFRB) است که شبیه به کشیدن مو (تریکوتیلومانیا) و کندن پوست  است و با مشکلات مربوط به اضطراب مطابقت دارد.BFRB

 رفتارهایی هستند که با وجود تلاش مداوم برای متوقف کردن آنها ، تکرار می گردند. آنها هنگامی که به یک رفتار تکراری در زندگی  شخص مبتلا تبدیل می شوند روند زندگی را دچار اختلال میکنند و باعث آسیب یا پریشانی می گردند.

.BFRB معمولاً در اواخر کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد.

مشکلات ناشی از گاز گرفتن گونه

انواع این حالت

پنج نوع اصلی گاز گرفتن گونه با دندان وجود دارد:

اتفاقی یا گاه و بیگاه

. اگرچه ممکن است منجر به درد شدید شود ، اما انجام عمل گاه و بیگاه  نیازی به نگرانی ندارد.

گاز گرفتن گونه تصادفی و منظم و باتکرار

 اگر به طور اتفاقی مرتباً روی گونه هایتان  را گاز می گیرید  – دندان های شما ممکن است در تراز مناسب قرار نگیرند یا ممکن است در فک شما مشکلی رخ دهد. دندانپزشک شما می تواند در مورد این مشکل به شما مشاوره دهد و ممکن است یک راه حل ارتودنسی  داشته باشد.

گاز گرفتن گونه هنگام خواب

 این رفتار غیر عمد را می توان با محافظ نرم دندانپزشکی  که از تماس مستقیم دندانهای شما با گونه شما جلوگیری می کند ،کنترل کرد.

عادت همیشگی

 به عنوان یک عادت ، این فعالیت نیمه آگاهانه می تواند با یک رفتار کمتر آسیب زا جایگزین شود.BFRD  گزش وسواس گونه است که با وجود تلاش برای متوقف کردن ادامه دارد.

گاز گرفتن گونه با دندان

 

بخوانید  ساخت دندان مصنوعی در شرق تهران تهرانپارس

چه عواملی باعث گازگرفتگی گونه و پوست دهان می شود؟

به نظر نمی رسد فقط یک دلیل برای عارضه مزمن BFRD وجود داشته باشد.

 برخی از دلایل پیشنهادی برای این رفتار عبارتند از:

واکنشی ناخودآگاه به استرس

واکنشی ناخودآگاه به کسالت یا عدم تحرک

یک روش مقابله نیمه آگاهانه برای هیجان و شوک

 صدمه زدن به خود اگرچه آزار دهنده است ، اما گاز گرفتن مزمن گونه و جویدن پوست دهان اجباری است و ممکن است در مورد گاز گرفتن و جویدن قسمت داخلی گونه خود تقریباً طبیعی برخورد شود.

خطرات جویدن گونه چیست؟

نتیجه اصلی گاز گرفتن مکررفضای داخل گونه ، صدمه زدن به بافت دهان است. این آسیب می تواند منجر به صدمات بیشتر مانند زخم های دهان و زخم های دیگر شود.

بعضی از گونه های عارضه قسمت خاصی از پوست داخل گونه را گاز میگیرند که باعث می شود تا گاز گرفتن و جویدنشان در یک ناحیه متمرکز شود در نهایت می تواند باعث ایجاد لکه ای روی پوست شود .پوست آسیب دیده در تکرار عمل  که دوباره می تواند باعث صدمه ای برای صاف کردن ناحیه آسیب دیده شود و چرخه ای از آسیب یا بدتر شدن ایجاد کند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonسفیدکردن دندان , بلیچینگ 550 تومان!