کاربرد عکس برداری با اشعه ایکس در دندان پزشکی

عکس برداری از دندان

بخش دوم

کاربرد عکس برداری با اشعه ایکس

در مطب دندانپزشک ، روی یک صندلی با جلیقه سرب در سینه و کمر خود بنشینید. دستگاه اشعه ایکس در کنار سر شما قرار دارد تا تصاویر دهان را ضبط کند. برخی از کلینیک های دندانپزشکی دارای اتاق جداگانه ای برای عکس برداری هستند ، در حالی که برخی دیگر آنها را در همان اتاق سفید کردن و تمیزکردن و سایر خدمات دندانپزشکی را انجام می دهند.

انواع پرتوهای ایکس

انواع مختلفی از اشعه X  برای دندان وجود دارد که تصاویری کمی متفاوت از دهان شما ثبت می کند. متداول ترین اشعه X داخل بدن ، مانند:

کاربرد عکس برداری با اشعه ایکس

گاز زدن

 این تکنیک شامل گاز گرفتن روی یک کاغذ مخصوص است تا دندانپزشک شما ببیند تاج دندان های شما تا چه اندازه مطابقت دارد. این معمولاً برای بررسی حفره بین دندانها (بین دندانی) استفاده می شود.

(Occlusal)

این پرتونگاری هنگام بسته شدن فک شما انجام می شود تا مشخص شود چطور دندان های بالایی و پایینی شما  به خط می شوند(روی هم قرار می گیرند). همچنین می تواند ناهنجاری های آناتومیکی را در کف دهان یا کام تشخیص دهد.

یک روش دیگر که از تمام دندانهای شما را با یکبار عکس برداری می کند.

کاربرد عکس برداری با اشعه ایکس

پانوراما

برای این نوع اشعه ایکس دستگاه به دور سر می چرخد. دندانپزشک شما ممکن است از این تکنیک برای بررسی دندانهای عقل، برنامه ریزی برای دستگاه های کاشته شده دندان یا بررسی مشکلات فک استفاده کند.

دوره ای

این روش بر روی دو دندان کامل از ریشه تا تاج تمرکز دارد.

ممکن است در مواردی که دندانپزشک مشکوک باشد  در مناطقی خارج از لثه و دندان مانند فک ، از عکس برداری با اشعه ایکس استفاده شود که از کاربرد اشعه ایکس در دندانپزشکی است.

یک متخصص بهداشت دهان و دندان شما را در هر مرحله از روند اشعه X راهنمایی می کند. ممکن است در حالی که تصاویر گرفته شده اند  برای مدتی کوتاه از اتاق بیرون بروند و  از شما خواسته شود با بی حرکت باشید و کاغذ را بین دندان ها نگه دارید. متخصصان عکس برداری ، برای به دست آوردن تصاویر مناسب ،  ممکن است کاغذ را در دهان شما جابجا و تنظیم کنند.

بعد از اشعه X

 هنگامی که تصاویر آماده شوند- مخصوصا در مورد اشعه X دیجیتال – دندانپزشک شما آنها را چک کرده و ناهنجاری ها را بررسی می کند.

اگر یک متخصص بهداشت دندان در حال تمیز کردن دندان های شما است ، ممکن است دندانپزشک بعد از انجام تمیز کردن از نتایج اشعه X با شما صحبت کند این استثنا در صورتی است که متخصص بهداشت در طول اشعه X مشکلات قابل توجهی را کشف کند.اگر دندانپزشک مشکلاتی مانند حفره یا پوسیدگی دندان را پیدا کند ، آنها در مورد گزینه های درمانی شما صحبت خواهند کرد.

چشم انداز

همانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، عکسبرداری منظم از دندان بخشی جدایی ناپذیر از سلامت کلی دهان و دندان شما است.داشتن یک معاینه خوب می تواند یک  مسئله تسکین بخش باشد ، اما این بدان معنی نیست که شما نباید از اشعه X استفاده کنید.

بسته به سن ، سلامتی و پوشش بیمه ای شما ، ممکن است پرتوهای ایکس هر یک تا دو سال انجام شود. در صورت بروز هرگونه درد یا تغییر در دهان خود ، حتماً منظم  و زودتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

بخوانید  بهترین دندانپزشک برای ایمپلنت در تهران

 

 

منبع:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبلیچینگ دندان هر دو فک 450 تومان!